Antyfaszyści

Prezentowany dokument zabiera nas w podróż za kulisy działania grup antyfaszystowskich. Poznajemy kluczowe dla Szwedzkiego i Greckiego ruchu antyfaszystowskiego osoby, które opowiadają o swoich poglądach na radykalną politykę, ale także próbują odpowiedzieć na pytanie o ich własny stosunek do przemocy bezpośredniej.

Na ulicach Europy toczy się wojna z faszyzmem. Prezentowany dokument zabiera nas w podróż za kulisy działania grup antyfaszystowskich. W 2013 roku grupa uzbrojonych nacjonalistów atakuje pokojową demonstrację - rannych zostaje kilka osób. W grecji neo-nazistowka partia Złoty Świt zostaje trzecią partią w parlamencie, a w Malmo aktywista Showan Shattak zapada w śpiączkę, po tym jak on i jego przyjaciele zostają zaatakowani nożami przez grupę nacjonalistów. Film portretuje kluczowe dla Szwedzkiego i Greckiego ruchu antyfaszystowskiego osoby, które opowiadają o swoich poglądach na radykalną politykę, ale także próbują odpowiedzieć na pytanie o ich własny stosunek do przemocy bezpośredniej.

Po filmie zapraszamy na dyskusję o szwedzkim i polskim antyfaszyzmie oraz o tym, jak każdy i każda z nas może na co dzień być antyfaszystką. W dyskusji udział wezmą:
Patrik Öberg – reżyser i producent filmu. "Antyfaszyści" to jego pierwszy długometrażowy film dokumentalny
Liv Marend – bohaterka filmu, od dwóch dekad łączy działalność związkową i aktywność na polu antyfaszystowskim
Kamil Siemaszko - członek Federacji Anarchistycznej s. Poznań i Kolektywu Rozbrat

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)