Przegląd animacji z legendarnego, japońskiego Studia Ghibli

O festiwalu: 

W dniach 22 – 25 czerwca zapraszamy na przegląd animacji z legendarnego, japońskiego Studia Ghibli.

Zaprezentujemy trzy animacje: zwycięzcę programu Scope100 „Czerwonego żółwia” ( reż. Michael Dudok de Wit), zdobywcę Oscara i Złotego Niedźwiedzia „Spirited Away. W krainie Bogów" (reż. Hayao Miyazakiego) oraz "Księżniczkę Mononoke" (reż. Hayao Miyazakiego). A 22 czerwca przed projekcją filmu „Czerwony żółw” w tajniki animacji filmowej i historii Studia Ghibli wprowadzi nas Jacek Rokosz, twórca filmów animowanych oraz wykładowca (PWSFTviT w Łodzi oraz PJSTK  w Warszawie).

 

Studio Ghibli, przez fanów animacji na całym świecie uważane jest za miejsce kultowe i nieomal magiczne.

Powstało w Japonii, w roku 1985. Założyło je dwóch reżyserów: Hayao Miyazaki i Isao Takahata, oraz producent Toshio Suzuki. Dwaj pierwsi mieli już bogate doświadczenie w branży filmowej, ostatni zaś był redaktorem mangowego magazynu. Nazwa, Studio Ghibli, brzmiąca w całości Kabus hiki-gaisha Sutajio Jiburi, a wymawiana, jako „dżiburi” oznacza „wiatr z Quibli”, czyli sirocco miała być synonimem nowego, świeżego powiewu w japońskiej animacji. I to bez wątpienia studiu się udało. Przez 35 lat w Ghibli wyprodukowano ponad 20 pełnometrażowych animacji, w większości wyreżyserowanych przez założycieli studia Miyazakiego i Takahatę, które odniosły sukces i zdobywały nagrody na całym świecie. Do najsłynniejszych z nich należą: „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Grobowiec świetlików”, „Mój przyjaciel Totoro”, „Księżniczka Mononoke”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Ponyo”, czy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i Oscarem „Spirited Away. W krainie Bogów”. „Czerwony żółw” wyreżyserowany przez Michaela Dudok de Wit, jest pierwszym nie japońskim filmem w dorobku Studia Ghibli.

Jacek Rokosz rocznik 1977. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Od 2002 pracownik dydaktyczny macierzystej uczelni. Od 2010 adiunkt. Twórca filmów animowanych. Współtwórca efektów specjalnych do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar). Współpraca reżyserska filmu animowanego „Świteź”. Pomysłodawca i realizator ogólnopolskiej akcji filmowej „Najgorsze filmy świata” (festiwale filmowe: Transatlantyk Poznań 2010-2013, FFK Katowice 2002-2014, Kino Muranów Warszawa 2009-2017). Od 2010 wykładowca i dziekan w Polsko-japońskiej Szkole technik komputerowych w Warszawie

FILM
Księżniczka Mononoke
23.06.2017
piątek
FILM
Czerwony żółw
23.06.2017
piątek
24.06.2017
sobota
25.06.2017
niedziela

Newsletter

(raz w tygodniu)