Nagrody Filmowe Parlamentu Europejskiego LUX 2017

O festiwalu: 

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Gutek Film zapraszają w dniach 27-29 października na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2017. Podczas Dni Nagrody LUX zostaną zaprezentowane trzy europejskie produkcje:

- Krew Saamów, Sameblod, reż. Amanda Kernell, Szwecja, Norwegia, Dania 2016, 110 min

- 120 uderzeń serca, 120 battements par minute, reż. Robin Campillo, Francja 2017, 140 min

- Western, reż. Valeska Grisebach, Niemcy, Bułgaria, Austria 2017, 119 min

Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki, a 27 października przed filmem „Krew Saamów” odbędzie się debata „Kino europejskie czasów niepokoju: filmy jako zwierciadło współczesności”

W debacie udział wezmą:

Bogdan Wenta – poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Kultury i Edukacji

Grażyna Torbicka – dziennikarka, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Magda Sendecka – dziennikarka i krytyczka filmowa

Łukasz Ronduda – reżyser filmowy (m.in.: „Serce miłości”)

Prowadząca: Weronika Wawrzkowicz-Nasternak

Dyskusja będzie transmitowana na żywo w internecie:

• na profilu Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego: https://facebook.com/epwarszawa/
• na profilu kina Muranów : https://www.facebook.com/KinoMuranow/

Po debacie zapraszamy na projekcję filmu „Krew Saamów”, a po projekcji na koktajl.

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i jest corocznie przyznawana przez Parlament Europejski. Laureata wyłaniają w głosowaniu posłowie do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest zwiększenie obiegu europejskich filmów w Europie i zapoczątkowanie ogólnoeuropejskiej debaty o ważnych kwestiach społecznych.

Nagroda Filmowa LUX to niezwykła inicjatywa. Większość europejskich koprodukcji jest pokazywana wyłącznie w kraju, z którego pochodzą, i nieczęsto rozpowszechniana poza jego granicami, nawet w samej Unii, tymczasem Nagroda Filmowa LUX oferuje trzem europejskim filmom unikalną możliwość opatrzenia napisami w 24 językach urzędowych UE. Nagroda Filmowa LUX przyczyniła się do powstania Dni Nagrody LUX.

Dni Nagrody LUX to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy są wyświetlane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje opatrzone są napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają.

14 listopada 2017 roku jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2017 roku. 

Nagroda publiczności: Widzowie mogą także zagłosować na jeden z filmów z tegorocznej finałowej trójki za pośrednictwem strony internetowej luxprize.eu lub na  stronie Luxprize na Facebooku

Więcej o nagrodzie: www.luxprize.eu

Newsletter

(raz w tygodniu)